Скјерн го „врза“ капитенот до 2027 година

Учесникот во Лига на Европа, Скјерн од Данска објави дека ја продолжи соработката со капитенот на екипата, кружниот напаѓач Емил Бергхолт.

Раководството на клубот и 25 годишниот ракометар, кој од својата кариера настапува за екипата на Скјерн, се договорија на долгорочна соработка.

Бергхолт во Скјерн ќе остане и во наредните четири сезони, односно дресот на Скјерн ќе го носи до јуни, 2027 година.

,,Се гледам себеси како играм само во еден дански клуб, а тоа е Скјерн. Во моментов го живеам мојот детски сон и немам немара да застанам тука. Се чувствувам многу добро во овој клуб и амбициите на клубот се совпаѓаат со моите. Среќен сум што ќе продолжам да играм во зелениот дрес и во наредните години“, изјави Бергхолт за клупската страна на Скјерн.

Пред почетокот на новата натпреварувачка сезона Бергхолт ја доби и капитенската лента.

Скјерн во првото коло од Лига на Европа беше поразен од Нексе со 30:29.