Скопје без шанси покрај езерото, Струга запиша лесни три бода

Ракометарите на Струга немаа никакви проблеми да запишат нови бодови во 21. коло од Супер машката лига и на домашен терен забележаа лесна и убедлива победа против екипата на Скопје со 35:24.

Струга беше фаворит на овој дуел и натпреварот го започна многу сериозно, домаќинот отвори со 5:1 и најави победа. Скопје од самиот старт бркаше негатива но немаше решение за стружани. Многу рано гостите имаа големо заостанување.

На полувремето Струга беше многу блиску до победата кога водеше 18:10. Во продолжението уште на самиот старт на вториот дел беа решени сите дилеми околу победникот. Бајрактаревиќ и Јанковски погодија за двоцифрена предност која беше недостижна за Скопје.

До крај на натпреварот Струга имаше и највисоки 15 гола предност, но во завршницата Скопје успеа да го ублажи поразот. Ова беше шестта победа за Струга и со 19 бодови се наоѓаат на 9. позиција на суперлигашката табела, додека Скопје е претпоседен со само шест бода.

35 - 24
Конечен резултат

Место

Спортска сала Тими

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
СТРУГА1835Победа
СКОПЈЕ 20201024Пораз

СТРУГА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Дамјан Тутенковскиголман00
2Петар Маркоски-32
3Славе Јанковскилево крило010
4Христијан Крстаноскилев бек01
5Бобан Савески-00
9Пеце Ѓорѓиоскипивот00
11Тодор Јанкулоскидесно крило03
12Василије Печурицаголман00
18Никола Стрезоски-00
19Жарко Барјактаревиќдесен бек09
22Владан Кастратовиќцентрален бек01
24Ненад Костоскилево крило02
25Никола Цветаноскилев бек25
88Никола Нацевцентрален бек00
7Бобан Блажескидесно крило12
 Вкупно 635

СКОПЈЕ 2020

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Давид Стојкоскиголман00
2Филип Василевскипивот14
4Марио Мишевскилево крило02
5Бојан Чакалиќцентрален бек11
7Андреј ТркалевскиСреден бек01
9Александар Василевскилев бек00
16Матеј Петковскиголман00
18Кирил Пешкирскилево крило04
19Велимир ГрујовскиСреден бек11
20Лука Благопетровдесно крило03
22Андреј Пешевскицентрален бек03
23Благој Димчевскипивот00
24Стефан Стојановскилев бек00
25Леонид Киселовскилев бек01
33Бојан Петрески-03
99Стефан Андонов-01
 Вкупно 324

Officials

Судии:Делегат:
ВУКАШИНОВСКИ АЛЕКСАНДАР
ТРАЈКОВСКИ МИРКО
МЕТАЛАРИ КАМЕР

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1МЕТАЛУРГ22701515