Симона Николовска му донесе победа на Ваиблинген

Тимот на Ваиблиген, каде што настапува македонската репрезентативка Симона Николовска, забележа победа во 11. коло од Втората Бундес лига.

Ваиблинген на домашен терен славеше со пресврт над Родертал со 29-27, а дел од заслугите одат на адреса на македонското крило.

Николовска беше најдобар стрелец во победничкиот тим и успеа да се запише седум пати во листата на стрелци.

Ваиблинген сега има 12 бодови, полека се вклучува во трката за високите позиции, а во следното коло ќе има „македонски“ дуел против Цвикау на Симона Стојковска.