Сефте за Радовиш, го победи Јуниор КВ во меч со 66 погодоци

Ракометарите на Радовиш ја остварија својата прва победа во плеј-аутот од Супер лигата за мажи откако на гостувањето во Скопје кај Јуниор Кисела Вода забележаа триумф со 32:34.

Исто така ова беше и прва победа на новиот тренер на Радовиш, Андон Бошковски. Првото полувреме се играше многу ефикасно, но и многу израмнето со чести менувања на водството. Радовиш поведе 2:3, а веднаш возврати Јуниор КВ и го презема водството со 5:4.

До крајот на првиот дел уште неколкупати екипите го менуваа водството, но постојано беше еден или два предност за еден од тимовите без можност некој да се одлепи на повисока предност. На полувреме беше нерешено 20:20.

Вториот дел подобро го отвори Јуниор КВ, поведе 23:21 на што Радовиш одговори со серија од 4:0 и повторно водеше. До крај на натпреварот домашниот тим само уште еднаш усепа да израмни, а во останатиот дел постојано бркаше негатива и забележа пораз.

32 - 34
Конечен резултат

Место

УС „Круме Кепески“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЈУНИОР К.В.2032Пораз
РАДОВИШ2034Победа

ЈУНИОР К.В.

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Матеј Петковскиголман00
2Марио Гичевцентрален бек13
3Андреј Крстевски-00
4Марко Трајковскипивот04
5Мартин Бошковскипивот00
6Стефан Крстескидесно крило03
7Бојан Маневцентрален бек00
8Кирил Пешкирски-08
9Дамјан Трајковскицентрален бек00
16Адриан Костадиноскиголман00
18Игор МршуљаСреден бек03
23Стефан Стојановскилев бек00
24Кристијан Николовски-00
30Стефан Јордановски-00
88Томче Трајчевскипивот02
97Жарко Барјактаревиќдесен бек09
 Вкупно 132

РАДОВИШ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Славјан Пауновголман00
3Зоран Стојановскилево крило03
6Ристе Чаповцентрален бек01
9Спасе Ѓоргиевдесно крило11
10Здравко Постоловцентрален бек03
12Али Кобеисипивот00
14Александар Долдуровлево крило05
15Аце Спасовлев бек00
16Александар Ристовголман00
18Ангелче Органџиевлев бек13
19Александар Марковлев бек00
24Мартин Трајковскиголман00
66Ивица Илиевцентрален бек112
71Филип Трајановдесно крило00
88Петар Ачимовиќлев бек01
77Милош Лојаничиќдесен бек05
 Вкупно 334

Officials

Судии:Делегат:
ГЕОРГИЕВСКИ ДЕЈАН
ГЕОРГИЕВСКИ ДИМИТАР
ЈАНЕВСКИ ЉУПЧО
ПозЕкипаНПРЛБ
1ТИКВЕШ 2014970221
2ПРИЛЕП960318
3РАДОВИШ950415
4Г.А.-КЛ7950415
5ЈУНИОР К.В.941413
6МЛАДОСТ 1977941413
7РАБОТНИЧКИ940512
8АСТРАИОН90090