Секстет засилувања за Јуниор КВ, дојдоа и два бека од Србија

Тимот на Јуниор Кисела Вода со бод на гостински терен кај Радовиш ја стартуваше новата сезона во која направи камбек во суперлигашката конкуренција. На тој меч свое деби имаа и шесте нови засилувања во составот на тренерот Игор Котевски, меѓу кои и двајцата српски интернационалци – Никола Матовиќ и Никола Митровиќ.

Матовиќ настапува на левата бековска позиција, има 27 години и доаѓа од српскиот тим Дубочица Лесковац, каде што беше меѓу најдобрите стрелци минатата сезона.

Митровиќ е десен бек, има 29 години и големо меѓународно искуство. Во Србија беше дел од Црвена Ѕвезда, Партизан и Војводина, играше за грчките Драма и Диомидис Аргус.

Беше дел од либанскиот Ал Насер, катарскиот Ал Шамал и Ал Калеј Дамам од Саудиска Арабија, а има и либанско држвјанство и игра за националниот тим на Либан.

Од домашните играчи, тимот на Јуниор Кисела Вода се засили со голманите Димитар Бардакоски од Металург РА и Дино Трајчевски од Бутел Скопје, а дојдоа и левото крило Филип Фидановски од Металург РА и левиот бек Иван Андревски од Бутел Скопје.

Јуниор КВ е дел од групата Б во Суперлигата со Еурофарм Пелистер, Еурофарм Пелистер 2, Тиквеш, Скопје, Пролет, Радовиш и Голден Арт. Во следното коло избраниците на Игор Котевски ќе играат на гостински терен против Скопје претстојниот викенд.