Седлоска одлична, Локомотива Загреб убедлива против Вировитица

Тимот на Локомотива Загреб, каде што игра македонската репрезентативка Андреа Седлоска, славеше убедлив триумф во хрватскиот шампионат.

Локомотива го победи составот на Вировитица со 16-40, а Седлоска имаше голема минутажа на овој натпревар.

Македонскиот лев бек успеа да постигне пет гола од седум обиди на ова гостување, а до крајот на сезоната за Локомотива остануваат уште четири меча.

По загубеното финале во Европскиот Куп, мала утеха беше трофејот во Купот на Хрватска, додека во шампионатот, Подравка е недостижна на врвот, па сосема извесно е дека Локомотива ќе биде втора и ќе обезбеди место во Лигата на Европа.