Русија првпат после седум години без играч на Вардар

Селекторот на Русија, Велимир Петковиќ ги соопшти имињата на 22 ракометари на кои смета за квалификациите за ЕП 2020.

Русија ќе игра против составот на Украина на неутрален терен во Минск, а средбите треба да бидат одиграни на 5 и 7 ноември.

Во соствот на Русија првпат после седум години не се најде ниту еден ракометар на Вардар, а има само еден од оние кои порано го носеа дресот на „црвено-црните“, а се работи за Павел Атман.

Како што е познато Русите со новиот селектор ќе се обидат да забележат подобри резултати. дали со составот кој го има ќе може да стигне до тој резултат ќе треба да се почека и да се види.

Инаку, мешу повиканите играчи од страна на селекторот на Русија се најдоа:

ГОЛМАНИ: Денис Заболотин (СКИФ), Виктор Киреев (ЦСКА Москва), Дмитриј Павленко (Чеховски медведи), Станислв Третинко (СГАУ – Саратов).

ЛЕВИ КРИЛА: Сергеј Николаенков, Игор Сорока (ЦСКА Москва), Роман Осташенко (Чеховски медведи).

ДЕСНИ КРИЛА: Тимофеј Маслеников (Чеховски медведи), Алексеј Фокин (ЦСКА Москва).

ЛЕВИ БЕКОВИ: Азат Валиупулин (Лудвигсхафен, Германија), Михаил Виноградов (ЦСКА Москва), Сергек Марк Косоротов (Чехорвски медведи), Дмитриј Санталов, Александр Шкурински (Мешков Брест, Белорусија).

ЦЕНТРАЛНИ БЕКОВИ: Павел Атман (ЦСКА Москва), Дмитриј Шитников (Пик Сегед, Унгарија).

ДЕСНИ БЕКОВИ: Андреј Бељаев (СГАУ Саратов), Сергеј Иванов (Скиф), Александр Котов (Чеховски медведи).

ПИВОТИ: Павел Андреев, Александар Ермаков (Чеховски медведи), Денис Василев (Шартр, Франција).