Радовиш се препороди, славеше и против Младост во Богданци

Ракометарите на Радовиш го остварија и петтиот триумф по ред откако во 9. коло од плеј-аутот во Супер лигата ја совладаа екипата на Младост со 27:22 на гостински терен и се доближија до опстанок.

После катастрофалниот почеток на плеј-аутот и четирите порази, промената на тренерот во Радовиш донесе промени и екипата сигурно чекори кон задржување на Суперлигашкиот статус. Сепак, радовишани не стигнаа лесно до овие бодови.

Во првиот дел се играше доста израмнето, после почетното водство на Младост до крај постојано се играше гол за гол и на полувреме беше нерешено, 13:13. Радовиш веднаш на стартот на второто полувреме го презема водството и го контролираше резултатот до крај на дуелот.

Покрај сите обиди Младост не успеа да ја стигне негативата и да го избегне четвртиот пораз во плеј-аутот. Радовиш со петата победа се искачи на третата позиција на табелата и е многу блиску до обезбедување опстанок.

22 - 27
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Млаз“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
МЛАДОСТ 19771322Пораз
РАДОВИШ1327Победа

МЛАДОСТ 1977

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Димитар Пеевлево крило00
4Руслан Хончаровпивот00
5Мите Караивановлев бек06
7Никита Лошчаковлев бек02
12Горан Паунковголман00
16Александар Мицевголман00
22Никола Димитровдесно крило12
23Мартин Фидановпивот02
25Саша Михајловиќцентрален бек00
27Горан Лисичковцентрален бек00
30Александар Лупашколев бек04
31Илија Диновлево крило02
33Никола Роглевдесен бек02
35Митко Стоиловлев бек02
39Далибор Лукиќдесен бек00
17Иван Стојчевскидесно крило10
 Вкупно 222

РАДОВИШ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Славјан Пауновголман00
3Зоран Стојановскилево крило05
6Ристе Чаповцентрален бек00
7Александар Долдуровлево крило21
9Спасе Ѓоргиевдесно крило02
10Здравко Постоловцентрален бек05
12Али Кобеисипивот00
18Ангелче Органџиевлев бек00
19Александар Марковлев бек22
23Кристијан Ристовлево крило03
66Ивица Илиевцентрален бек06
71Филип Трајановдесно крило00
77Милош Лојаничиќдесен бек13
81Мартин Ситновски-00
88Петар Ачимовиќлев бек00
 Вкупно 527

Officials

Судии:Делегат:
ИЛИЕВСКИ МЕТОДИЈА
ИЛИЕВСКИ МИХАЈЛО
ОГЊАНОВСКИ МАРЈАН

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ПЛЕЈ-АУТ

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ПРОЛЕТ770026
2СТРУГА731314
3ПРИЛЕП630312
4СКОПЈЕ 202061145
5РАДОВИШ61053