Пролет им се врати на победите, носи полн плен од Радовиш

После поразот во претходното коло од Вардар, екипата на Пролет се врати на победите откако во 8. коло од Суперлигата славеше победа на гостувањето кај Радовиш со 21:27.

Почетната предност беше на страната на Пролет, отвирија со 1:3 со головите на Пецаковски и Димов, но од другата страна Ристов и Постолов се погрижија Радовиш да го преземе водството во 10. минута кога беше 4:3.

Следуваше период со слаба организација на нападите на Радовиш, имаа исклучен играч, а грешките кои ги правеа беа казнети со брза реализација. Пролет направи серија од четири гола и за првпат стигна до три позитива во 17. минута.

До крајот на првиот дел Пролет успеа да ја одржи најголемата предност која ја имаше во првите 30 минути. Дејан Пецаковски беше расположен за игра и во првото полувреме го водеше својот тим со пет гола, сите од пенал. На паузата Пролет имаше водство од 9:12.

Веднаш на почетокот на второто полувреме се навестуваше победникот на овој дуел, после само шест минути игра резултатот беше 11:16. Тајм-аутот на тренерот на Радовиш вроди со плод и неговиот тим успеа да намали на 15:17, но следуваа исклучувања на Ристов и Вујниќ после кои домаќините жестоко реагираа кај судиите.

Со двајца играчи повеќе, Пролет ја искористи предноста и стигна за првпат до шест позитива од 15:21 во 43. минута. Ова беше клучниот период од натпреварот, Пролет продолжи да ја зголемува разликата и веќе во 50. минута беше сè решено кога поведе 15:24. До крај рутински стигнаа до победата и нови бодови.

Најефикасен во победничкиот тим на Пролет беше Дејан Пецаковски со девет гола, а пет постигна Давор Палевски. Во составот на Радовиш се истакна Александар Вујниќ со седум гола. За одбележување е големиот број исклучувања во домашниот тим, вкупно седум, додека гостите имаа само една суспензија од две минути.

21 - 27
Конечен резултат

Место

Спортска сала „25 МАЈ“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
РАДОВИШ921Пораз
ПРОЛЕТ1227Победа

РАДОВИШ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Славјан Пауновголман00
3Зоран Стојановскилево крило01
4Александар Марковлев бек10
7Александар Долдуровлево крило10
10Здравко Постоловцентрален бек24
11Аце Спасовлев бек00
12Александар Ристовголман00
16Александар Мицевголман00
18Ангелче Органџиевлев бек11
19Дино Мехиќдесен бек01
23Кристијан Ристовлево крило14
71Филип Трајановдесно крило00
77Александар Вујниќ-17
88Томче Трајчевскипивот02
90Филип Костадинов-00
6Спасе Ѓоргиевдесно крило01
 Вкупно 721

ПРОЛЕТ

# Играч Позиција Исклучување Голови
4Михаил Аларовпивот01
5Михаил Тотиќ-00
7Бојан Маневцентрален бек00
8Дејан Пецаковскилев бек09
10Стефан Доневпивот00
11Виктор Додевскидесно крило00
12Матеј Ивановскиголман00
13Мартин Димовдесно крило03
15Ласко Андоновскицентрален бек01
16Андреј Петковскиголман00
18Иван Џоновлев бек12
19Доне Мајновдесен бек00
20Томислав Димковски-00
23Ѓорѓе Голубовиќдесен бек04
71Давор Палевскилево крило05
99Жарко Пејовиќцентрален бек02
 Вкупно 127

Officials

Судии:Делегат:
ЌАЕВ ГЛИГОР
ЌАЕВ СПАСКО
ОГЊАНОВСКИ МАРЈАН
ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 196123211164
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР22201161
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 222142644
4БУТЕЛ22141743
5ТИКВЕШ 201424141943
6ОХРИД231211037
7ПРОЛЕТ221021032
8СТРУГА22611519
9ПРИЛЕП22601618
10МЕТАЛУРГ22701515
11СКОПЈЕ 20202230199
12РАДОВИШ2220206