Прилеп со важен триумф над Младост, се разгорува битката за опстанок

Ракометарите на Прилеп забележаа важна победа во битката за опстанокот во суперлигашкото друштво, откако славеа над директниот конкурент Младост Богданци со убедливи 29-23.

Нерешено беше само на стартот, 1-1, а потоа се беше во знакот на прилепчани. Поведоа со 4-1, па 7-3, а до крајот на полувремето обезбедија солидна залиха од шест погодоци, 16-10.

Во второто полувреме, Младост кој играше без првиот стрелец Мите Караиванов, не успеа да се закани и да го направи натпреварот поинтересен до самиот крај.

Во два наврати намалија гостите на минус четири, 26-22, но немаше време за нешто повеќе, а крилата Чантурија и Бикоски со брзите погодоци ставија точка на натпреварот. Во последните секунди поради груб фаул, левото крило на Младост, Илија Динов, доби црвен картон.

29 - 23
Конечен резултат

Место

Спортска Сала Сонце Прилеп

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПРИЛЕП1629Победа
МЛАДОСТ 19771023Пораз

ПРИЛЕП

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Александар Тренчевскипивот14
7Хазеин Рустамовлево крило03
9Христијан Бикоскилево крило02
10Сашко Манческипивот00
11Владимир Трајкоскилев бек02
12Иван Ангелескиголман00
13Ивица Дукоскицентрален бек00
14Даниел Андоновскилев бек13
17Хари Павловдесен бек04
18Давор Шокоскилев бек04
19Антонио Бурчевскипивот00
22Мартин Карафилоскипивот00
23Реваз Чантуријадесно крило07
33Стефан Христоскиголман00
34Мириан Гавашелишвилилев бек20
77Зураб Цинцадзеголман00
 Вкупно 429

МЛАДОСТ 1977

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Ристе Пешковголман00
3Димитар Пеевлево крило10
4Руслан Хончаровпивот02
7Никита Лошчаковлев бек03
12Горан Паунковголман01
16Александар Мицевголман00
17Иван Стојчевскидесно крило10
22Никола Димитровдесно крило02
25Саша Михајловиќцентрален бек10
27Горан Лисичковцентрален бек00
30Александар Лупашколев бек17
31Илија Диновлево крило24
33Никола Роглевдесен бек13
35Митко Стоиловлев бек00
39Далибор Лукиќдесен бек10
55Дејан Томиќлев бек01
 Вкупно 823

Officials

Судии:Делегат:
КОЛЕВСКИ ЃОКО
КРКАЧЕВ САШО
НАУМОВСКИ РУСЕ
ПозЕкипаНПРЛБ
1ТИКВЕШ 2014970221
2ПРИЛЕП960318
3РАДОВИШ950415
4Г.А.-КЛ7950415
5ЈУНИОР К.В.941413
6МЛАДОСТ 1977941413
7РАБОТНИЧКИ940512
8АСТРАИОН90090