Преполовената Висла триумфално кај Тулуз, ЦСКА Москва доминантна против Бешикташ

Во првиот вечерен термин за Лигата на Европа се одиграа четири натпревари во рамки на 5. коло. Нови победи остварија ЦСКА Москва, Фуксе Берлин, и Кристијанштад додека најинтересно беше на дуелот Тулуз и Висла Плоцк.

Ракометарите на Висла Плоцк го задржаа максималниот учинок после гостинската победа над Тулуз во интересн натпревар. Висла триумфираше 26:25, а после првиот дел гостите имаа предност од 14:12. Тулуз имаше минимална предност пред крајот, но со два гола во последните моменти од мечот гостите остварија победа.

Фуксе Берлин доста тешко стигна до бодовите против Динамо Букурешт со 33:29 . Првиот дел домашниот тим имаше постојано водство и највисока преднос од шест гола но на полувреме беше 15:12. Во продолжението Динамо Букурешт успеа да израмни на 19:19, но до крајот фаворитот успеа да триумфира.

Рускиот претставник имаше убедливо издание против Бешикташ на домашен терен и славеше убедлива победа. Уште по првите 30 минути ЦСКА беше многу блиску до победата кога водеше 21:9. Во продолжението без проблеми стигна до втората победа. Кристијанштад немаше проблеми да слави против Татран Прешов со 32:25.