Поранешен ракометар се искачи на Килиманџаро (ФОТО)

Ракометарот кој некогаш беше капитен на тимот на Партизан, Бранко Кокир направи голем подвиг откако се искачи на врвот Ихуру Пик на Килиманџаро.

На кровот на Африка, Кокир го постави знамето на својот омилен клуб. Врвот е висок 5.895 метри, а за него ова беше голем подвиг.

Инаку, Кокир е и поранешен репрезентативец на Србија, кој во својата кариера играше и за Вилшптат, Грасхоперс, Хамбург и Тус Нетелштет Либек. Настапуваше на позициајта лев бек, а во моментов има 47 години.