Познат изгледот на групите кај пионерките, ќе играат 13 екипи

Денес во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) беа извлечени групите и за пионерската лига во женска конкуренција.

Во годинешната сезона ќе учествуваат 13 тимови, кои се поделени во три групи по региони.

Во група А и Б ќе играат по четири тимови, додека во групата В ќе играат пет екипи од скопскиот регион.

Пионерска лига, жени 2022/23:

група А: Јехона, Пелистер, Младост Јуниор, Стружанка

група Б: Овче Поле СУ, Делчево Вардар, Деспина, Астибо

група В: Илинден Вардар, Ѓорче Петров, Кузман Вардар, Чаир, Спартак

Актуелен бранител на титулата кај пионерките е екипата на Ѓорче Петров.