ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Алушовски одбра 16 ракометари за дуелот во Брест, отпадна еден бек!

Ракометарите на Вардар денеска го играат првиот натпревар од новата сезона во Лигата на шампионите против Мешков Брест.

Стратегот на „црвено-црниот“ тим Стевче Алушовски, одбра 16 ракометари во ростерот од оние 17 што отпатуваа, а на трибините ќе остане средниот бек Марко Мишевски.

Тројцата голмани Ристовски, Кизиќ и Кантегрел ќе бидат во составот, а со враќањето на капитенот Стоилов, Алушовски сега има и тројца кружни напаѓачи.

Останатиот дел од ростерот е познат, Димитриоски и Дибиров на лево крило, Чупиќ и Георгиевски се десно, леви бекови се Талески и Дисингер, на среден бек ќе покриваат Гаџа и Јотиќ, а десни бекови се Вујин и Векиќ.

Натпреварот меѓу Мешков Брест и Вардар се игра од 18:45 часот во салата „Викторија““, а ќе го судат Николај Володков и Евгениј Зотин од Русија.