M19 EHF Euro Handball 2021, Varazdin and Koprivnica, Croatia, 12.08.2021, Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

Познати квалификациските групи за младинското СП – кој против кого за мундијалски билет

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денес ги објави групите за европскиот квалификациски циклус за пласман на Светското младинско првенство 2023, кое ќе се одржува во Германија и Грција.

Репрезентациите на Италија, Полска, Хрватска, Норвешка и Црна Гора, кои што завршија од 12 до 16 место на младинското ЕП во Португалија ќе играат во квалификацискиот циклус заедно со двата победници од младинските ЕХФ шампионати – Израел и Чешка.

Во првата квалификациска група ќе играат репрезентациите на Хрватска, Италија, Црна Гора и Израел, додека репрезентациите на Полска, Норвешка и Чешка ќе се борат во втората квалификациска група. Квалификациите од европскиот квалификациски циклус ќе се одржат во периодот од 2 до 11 јануари, 2023, и најдобрите две репрезентации ќе обезбедат пласман на Светското младинско првенство во Германија и Грција.

Директно место на младинскиот Мундијал обезбедија и најдобрите десет селекции од младинското ЕП од Португалија. Тоа се репрезентациите на Шпанија, Португалија, Србија, Шведска, Унгарија, Франција, Данска, Словенија, Фарски Острови и Исланд. Од Африканското првенство билет на младинскиот Мундијал 2023 обезбедија репрезентациите на Ангола, Египет, Тунис и Алжир, додека од Азија на Мундијалот за младинци ќе играат уште Бахреин, Јапонија, Кувајт и Саудиска Арабија. Во следниот период ќе бидат познати уште четири репрезентации од Јужна и Централна Америка, како и уште две селекции од Северна Америка и Кариби.

Дополнително, ИХФ треба да одлучи како ќе ги пополни празните места. Досега е позната распределба на 28 места, бидејќи уште две места треба да им припаднат на освојувачите на ИХФ трофејот во Океанија и ИХФ трофејот за европските селекции што ќе се игра во Коосво.

Остануваат уште две празни места кои ИХФ веројатно ќе ги додели како вајлд-карти. Младинската селекција на Македонија имаше можност да стигне до СП преку ЕХФ шампионатот во Варна, но таму го освоивме петтото место, па сега може да се надевам само на вајлд-карта.

Светското првенство во Германија и Грција ќе се одржи од 22 јуни до 2 јули, 2023 година.