Периќ се врати на терените, Еурофарм Пелистер го собра цел плен против жилавиот Охрид

Ракометарите на Еурофарм Пелистер запишаа трет триумф во суперлигашкиот плеј-оф, откако на домашен терен славеа над незгодниот состав на Охрид со 29-23. На терен се врати и капитенот Јосип Периќ, па битолчани во комплетен ростер ќе бидат на дуелот со Нексе од Лигата на Европа.

По 4-3 на стартот, избраниците на Жељко Бабиќ направија серија од четири гола за 7-3, а потоа водеа и со 11-5, но тоа само навидум беше безбедна залиха. Упорните охриѓани не се откажуваа, па до паузата успеаја да ја преполоват негативата и на полувреме се замина со резултат, 16-13.

Капитенот на гостите, Андоновски, а потоа и Николов реализираа за 16-15 во првите минути од вториот дел и најавија возбудувања. При 18-17, избраниците на Раде Стојановиќ пропуштија две прилики за реми, но тоа го сторија преку пивотот Тасески, кој израмни на 19-19.

Но тоа што тешко го добија, охриѓани лесно го загубија. За само две минути примија три гола за 22-19, потоа Секељ му одбрани пенал на Кривокапиќ и веќе немаше назад. Домаќините нагазија и Мараш зголеми на 23-19 кога остануваше да се играат уште десетина минути.

Костески зголеми на 24-19, а беше и 26-21, па немаше повеќе дилеми кој тим ќе ги освои бодовите на оваа средба. Најдобри стрелци во Еурофарм Пелистер беа Мандалиниќ со пет и Костески, Граџан и Периќ со по четири гола, а кај Охрид се истакнаа Николов со шест, како и Кривокапиќ и Ивановски со по пет погодоци.

29 - 23
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Боро Чурлевски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1629Победа
ОХРИД1323Пораз

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Матео Марашдесен бек03
3Гоце Ојлескилево крило01
4Никола Маркоскипивот00
6Бојан Маџовскилево крило02
7Дејан Кукуловскилев бек00
9Стипе Мандалиниќлев бек05
12Мартон Секељголман00
14Марио Танкоскицентрален бек00
18Јосип Периќцентрален бек04
19Ненад Костескидесно крило04
24Милорад Кукоскилев бек00
32Јосип Божиќ Павлетиќдесно крило02
59Елмир Граџанпивот04
74Немања Обрадовиќцентрален бек01
97Рение Табоадацентрален бек03
98Марко Кизиќголман00
 Вкупно 029

ОХРИД

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Јагош Брауновиќголман00
4Крсте Андоновскилево крило02
6Филип Кривокапиќцентрален бек15
7Владимир Наумоски-00
8Наум Костовдесно крило00
10Филип Николовдесен бек16
11Мице Шилеговдесно крило01
12Христијан Коваческиголман00
13Славчо Шулески-00
14Михајло Младеновиќлев бек00
19Иван Тасескипивот02
21Филип Груборпивот00
24Мартин Манасковлев бек02
34Мартин Ивановскицентрален бек05
35Николче Ристескилево крило00
55Христијан Димитриескипивот00
 Вкупно 223

Officials

Судии:Делегат:
ГЕОРГИЕВСКИ ДЕЈАН
ГЕОРГИЕВСКИ ДИМИТАР
МЕТАЛАРИ КАМЕР
ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 19611090132
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1090131
3БУТЕЛ1051418
4ТИКВЕШ 2014102269
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2101369
6ОХРИД100282