Охрид запрен во Скопје, Бутел му го нанесе првиот пораз сезонава

Вториот дерби дуел денеска во кој се сретнаа составите на Бутел и Охрид заврши со победа на домашните од 26:22. Ова беше прекин на серијата победи на Охрид бидејќи во есенскиот дел охриѓани имаа 12 победи на 12 средби и со максимум влегоа во плеј-офот.

По почетното испитување на силите после 4:4 дојде до мала серија од домашните. Бутел направи 3:0 и дојде до предност од 7:4, а овие три гола разлика дадоа можност да се одигра подобро во продолжение.

Одбраната на Бутел Скопје фунционираше подобро од онаа на охриѓани и таа ја носеше предноста во овој дел од натпреварот. Водството продолжи да расте, а гостите тешко доаѓаа до простор за шут и за враќање во средбата.

Откако на паузата резултатот беше 11:7, во вториот дел од натпреварот екипата на Бутел продолжи со зголемување на водството и стигна до плус шест кога поведе со 17:11. Сепак, ова влијаеше на гостите кои го кренаа нивото и почнаа да играат далеку подобро. Влегоа во продолжението со многу поголема ангажираност и намалија на два гола.

Во моментите кога Бутел имаше само 19:17 дојде до поправање на работите односно дојде до менување на ситуацијата. Следуваа одново подобри минути во кои разликата беше вратена на пет гола, 22:17.

Веќе снемуваше време за да може да се направи нешто повеќе до крајот од натпреварот така што на домашните им остана само да ја чуваат прденоста и да дојдт до победа на стартот од сезоната. Ова беше очекувано интересен натпревар, но разликата е можеби преголема бидејќи oчекувањата беа да одлучува една топка или две.

Вака Бутел Скопје отвори со три бода во плеј-офот, а Охрид ќе мора да го крене нивото и да потсети на игрите од есенскиот дел кога имаше 12 победи на 12 одиграни средби.

5 март 2021
26 - 22
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
5 март 2021 19:36 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2020/2021 05.03.2021 60'

Место

УС „Антон Димитров“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
БУТЕЛ1126Победа
ОХРИД722Пораз

БУТЕЛ

# Играч Позиција Исклучување Голови
6Јовица Младеновскилев бек05
7Томче Стојановскилев бек30
8Димитар Ѓеоргиевскицентрален бек01
9Марко Божиновскилево крило13
10Марко Митевцентрален бек01
14Бојан Спасовскипивот20
15Златко Мојсоскидесно крило00
17Бојан Спасовскидесен бек04
18Христијан Милошевскилев бек00
23Горан Печенковскицентрален бек06
24Златко Даскалоскиголман00
26Душан Трифковиќ-02
30Бојан Блажевскиголман00
33Владимир Јевтиќпивот01
34Кристијан Василевскипивот00
64Мирко Мајиќлево крило03
 Вкупно 626

ОХРИД

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Јагош Брауновиќголман00
4Крсте Андоновскилево крило10
5Мартин Ивановскицентрален бек00
6Филип Кривокапиќцентрален бек16
7Бобан Блажескидесно крило05
8Наум Костовдесно крило20
9Игор Чагаљпивот11
10Филип Николовдесен бек00
13Борче Соколовцентрален бек00
14Михајло Младеновиќлев бек00
19Иван Тасескипивот00
24Мартин Манасковлев бек15
35Николче Ристескилево крило00
55Христијан Димитриескипивот00
94Денис Тотдесен бек02
97Никола Даниловскиголман03
 Вкупно 622

Officials

Судии:Делегат:
ГЕОРГИЕВСКИ ДЕЈАН
ГЕОРГИЕВСКИ ДИМИТАР
НАУМОВСКИ РУСЕ