Она што беше Вардар до пред три години, сезонава беше Савехоф, но…(ФОТО)

Екипата на Вардар пред три години можеше да се пофали дека е единствениот клуб кој има свој претставник во Лигата на шампионите и во машка и во женска конкуренција.

Сепак, сега ситуацијата е поинаква и женскиот клуб е далеку од нивото.

Затоа, пак, Савехоф успеа да стане нов тим кој има тимови во двете конкуренции.

За разлика од Вардар кој во 2017 година имаше свои тимови на Ф4 и тоа во финалето, Савехоф не успеа да дотурка до елиминациите и во едната и во другата конкуренција.

Вардар и ЖРК Вардар пет сезони играа заедно со ЛШ, а шведските тимови по само една сезона се простија од настап во елитната конкуренција.