Одамна не игра ракомет, но затоа се искачи на Монт Еверест (ФОТО/ВИДЕО)

Поранешниот репрезентативец на Норвешка и еден од најдобрите пивоти кои ги имала оваа земја, Франк Локе во 2008 година се најде во ол-стар тимот на Европското првенство, но пред неколку години се повлече од ракометните терени.

Очигледно играњето ракомет веќе не му беше предизвик, па се одлучи да се посвети на различни авантури. Учествуваше во различни шоу настани како „Фарма“, „Танц со ѕвездите“… трчаше маратони и ултрамаратони, но се чини последниот предизвик му беше убедливо најголем.

Локе успеа да се искачи на највисокиот врв на светот, Монт Еверест и успеа да постигне одличен резултат зад себе бидејќи се запиша меѓу малкуте егзибиционисти кои се решаваат на ваков чекор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Frank Løke (@actionfrankloke)

Откако речиси еден месец беше на Хималаите и се подготвуваше за последниот напад на Монт Еверест конечно се случи и тоа. Времето го посака и Сонцето му помогна да има убаво време и да може да го оствари планот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Frank Løke (@actionfrankloke)

Локе успеа во намерата и го освои највисокиот врв на светот, а сега велат дека ќе мора да си најде нов предизвик бидејќи не знае да мирува.