Новите момци газат сигурно, имаат плус четири на одмор против Турција

Младите ракометари од репрезентацијата на Македонија кои добија шанса за да играат на контролните средби во Турција после првите 30 минути против домаќинот имаат убава предност од четири гола и резултат од 15:11.

Македонија се наоѓа во водство од стартот на средбата. После четири минути игра водството беше 3:0, а овие три гола предност се одржуваа постојано. Првиот погодок беше дело на Маџовски, па потоа следуваа нови погодоци, а Турците тешко доаѓаа до приклучок. Успеаја да намалат до два гола, но не и повеќе, па Македонија редовно одеше на плус три.

После 20. минута кога беше обезбедено водство од 12:8. Откако Турција намали на 12:10, брзо беше вратена позитивата од четири гола и во 26. минута резултатот беше 14:10. Откако беше одбранет голот следуваше нова можност за погодок, а тоа беше искористено за прво водство од пет погодоци во првото полувреме и Македонија имаше 15:10.

Сепак, пред заминување на одмор беше примен погодок, а во последниот напад немаше реализација, па на пауза Македонија има водство од 15:11.

На крајот од првите 30 минути најефикасен во редовите на Македонија е најискусниот во овој состав, пивотот Жарко Пешевски, кој има шест гола. Зад него е Танкоски со три огодоци.