Ништо од Зорман – Брест Мешков го објави името на новиот тренер!

На крајот на сезоната белорускиот првак Мешков Брест ќе се раздели од актуелниот тренер Раул Алонсо.

Шпанецот оди во Германија да биде спортски директор на Ерланген, а на негово место нема да дојде Урош Зорман, туку друг шпански статег.

Станува збор за 39-годишниот Даниел Гардо, кој ја започна тренерската кариера уште на 22 години. Работеше во младинските тимови на Адемар Леон, а во истиот тим му беше помошник на Маноло Каденас во сезоната 2012/13.

Потоа три сезони беше прв тренер на Адемар, а во 2016 замина на Фарски Острови, каде го водеше првакот Торшавн.

Од 2018 година е тренер на шпанскиот тим Нава, со кој лани обезбеди место во Асобал лигата, а ја водеше и селекцијата на Бразил на СП во Египет.