Наков постигна победнички гол, Астраион со три бода се враќа од Кичево

Тимот на Астраион од Струмица оствари минимална победа во драматичниот натпревар во Кичево со 21-20.

Стрелец на победничкиот гол беше Васе Наков од пенал, а иако имаше време и за двете екипи да погодат во последната минута, сепак немаше промена на резултат.

Во тврдиот натпревар, кичевските ракометари беа тие што диктираа темпо во првиот дел и имаа плус три во еден момент, 10-7.

Сепак во второто полувреме струмичани ја преземаа контролата во еден момент и тие водеа со три гола, 17-14, но домашните се вратија во егал.

Беше 19-19, па 20-20, пред Наков да го реши победникот и да му донесе три бода на струмичкиот тим.

Најдобри стрелци кај Астраион беа Ефтимов и Наков со по пет гола, додека кај Кичево седум гола постигна Јаневски.