Мешков Брест со 37 голови се загреа за Вардар

Белорускиот шаммпион Мешков Брест во победничка атмосфера доаѓа на гостувањето во Скопје кај Вардар, откако забележа убедлив триумф во домашниот шампионат.

Раул Алонсо имаше комбиниран тим на располагање, но и покрај тоа, Мешков славеше против БГУФК СКА со 37-24, иако на полувреме беше само три разлика, 17-14.

Најдобри стрелци беа десното крило Дарко Ѓукиќ со осум голови, а четири погодоци постигна средниот бек Артем Кулак.

Натпреварот меѓу Вардар и Мешков Брест се игра в недела со почеток од 17:00 часот во СЦ „Јане Сандански“.