Металург лесно се справи со Охрид, му „дише во врат“ на Пролет

Тимот на Металург ја продолжи победничката серија во плеј-офот од Суперлигата. По триумфот во Битола, избраниците на Иван Марковски славеа над Охрид со четири гола разлика, 28-24.

Домашните го диктираа темпото во првиот дел водеа со два или три разлика, а по дваесетина минути беше 12-7. За момент охриѓани се вратија во игра и намалија на 12-10, но на пауза Металург имаше 15-11.

Во второто полувреме, Охрид отвори со серија од три погодоци за 15-14, но тоа беше се од избраниците на Раде Стојановиќ. Имаа шанса за реми, но погрешија во нападот, потоа уште една грешка и Металург набрзина стигна до 18-14.

Кога беше 23-17 на десетина минути до крајот, двајцата тренери се решија да им дадат шанса и на ракометарите со помала минутажа, па охриѓани го направија поразот поднослив, 28-24.

22 мај 2021
28 - 24
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
22 мај 2021 16:31 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2020/2021 22.05.2021 60'

Место

Спортска сала „Автокоманда“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
МЕТАЛУРГ1528Победа
ОХРИД1124Пораз

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
4Александар Петковскидесен бек01
6Милан Поповиќлево крило04
7Дарио Кофилоскилево крило00
10Даниел Дупјачанецголман00
11Мице Шилеговдесно крило00
13Златко Хорватдесно крило15
15Василије Калуѓеровиќлев бек07
17Мартин Серафимовдесен бек02
19Милан Лазаревскипивот12
20Даниел Ѓорѓескиголман00
26Марко Тарабокијацентрален бек01
27Теодор Тодескилев бек00
28Андреј Митиќпивот02
42Момир Рниќлев бек00
44Стефан Додиќцентрален бек24
 Вкупно 428

ОХРИД

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Јагош Брауновиќголман00
4Крсте Андоновскилево крило01
5Мартин Ивановскицентрален бек03
7Бобан Блажескидесно крило00
8Наум Костовдесно крило01
9Игор Чагаљпивот12
10Филип Николовдесен бек04
11Михаил Иваноскидесен бек02
13Борче Соколовцентрален бек10
14Михајло Младеновиќлев бек02
24Мартин Манасковлев бек02
35Николче Ристескилево крило02
55Христијан Димитриескипивот01
94Денис Тотдесен бек04
97Никола Даниловскиголман00
 Вкупно 224

Officials

Судии:Делегат:
НАЧЕВСКИ ЃОРЃИ
НИКОЛОВ СЛАВЕ
НИКОЛОВСКИ АЦО
ПозЕкипаНПРЛБ
1МЕТАЛУРГ22701515