Металург испиша лош рекорд: По 20 години двапати по ред поразен во домашно првенство

Екипата на Металург претрпе и втор пораз во серија, а откако во петокот ракометарите се вратија без бодови од Кавадарци денеска загубија од Бутел Скопје со 23:31.

Гостите од Бутел тргнаа силно од првата минута и го наметнаа своето темпо. Домашните се обидуваа да следат, но очигледно дека обезбеденото место во плеј-офот беше причина и за намалена мотивација што влијаеше кај играчите, кои не успеаја да го покажат нивото кое е потребно за подобар резултат.

Водството на Бутел постојано растеше и до крајот на првото полувреме предноста се искачи на пет гола за гостите на одмор да заминат со 17:12.

Секоја грешка на Металург се казнуваше со контра, а таму најчесто егзекутираше левото крило Марко Божиновски.

Таката игра овозможи да се дојде и до плус десет, па во 53. минута резултатот беше 28:18 во корист на гостинскиот состав. Металург на ова се обиде да одговори со нешто поцврста одбрана и поефикасен напад.

Ни тоа не помогна многу бидејќи Металург не можеше да избегне пораз од 23:31. Тоа беше неминовно, па составот од Автокоманда врза и втор пораз по ред во есенскиот дел што се нема случено 20 години. Откако во 2000 година клубот беше преземан од Минчо Јорданов, „металурзите“ редовно се во врвот на македонскиот ракомет и ретко губеа, но очигледно денеска не можеа да се снајдат.

Мало оправдување можеби е тоа што домашните беа без странците кои добија слободно за Божиќните и новогодишните празници, но факт е дека и во ваков состав Металург мораше да биде на далеку повисоко ниво.

23 - 31
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Автокоманда“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
МЕТАЛУРГ1223Пораз
БУТЕЛ1731Победа

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Дарко Кондевлево крило03
4Александар Петковскидесен бек00
7Дарио Кофилоскилево крило01
10Даниел Дупјачанецголман01
11Мице Шилеговдесно крило03
17Мартин Серафимовдесен бек03
19Милан Лазаревскипивот13
20Даниел Ѓорѓескиголман00
21Михајло Младеновиќлев бек12
27Теодор Тодескилев бек02
28Андреј Митиќпивот02
44Стефан Додиќцентрален бек13
64Велко Маркоскилев бек00
 Вкупно 323

БУТЕЛ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Дино Трајчевскиголман00
7Томче Стојановскилев бек22
9Марко Божиновскилево крило010
10Марко Митевцентрален бек14
15Златко Мојсоскидесно крило00
18Христијан Милошевскилев бек08
20Даниел Ацевголман00
22Стефан Стојчевиќпивот02
23Горан Печенковскицентрален бек00
24Златко Даскалоскиголман00
30Бојан Блажевскиголман00
34Кристијан Василевскипивот03
64Мирко Мајиќлево крило00
88Борис Илиевскипивот00
17Бојан Спасовскидесен бек02
 Вкупно 331

Officials

Судии:Делегат:
ИЛИЕВСКИ МЕТОДИЈА
ИЛИЕВСКИ МИХАЈЛО
ЈАНЕВСКИ ЉУПЧО
ПозЕкипаНПРЛБ
1РАБОТНИЧКИ123099
2МЛАДОСТ 19771220106