Ловро Јотиќ го чека долга пауза, Лајпциг веќе бара замена за Хрватот!

Официјалниот сајт на бундеслигашот Лајпциг објави за повредите на двајца ракометари кои се важни алки во играта на екипата.

Станува збор за хрватскиот плејмејкер Ловро Јотиќ и шведскиот лев бек Оскар Сунефелт, кои ќе отсуствуваат од ракометните терени во следниот период.

Некогашниот ракометар на Вардар и Еурофарм Пелистер веќе имаше операција на левото колено и го чека пауза од неколку месеци.

Германскиот клуб веќе бара замена за средниот бек, додека Швеѓанецот Сунефелт се повредил на тренинг и нема информација колкава ќе биде неговата пауза.

Јотиќ во Македонија одигра по една сезона во Скопје и во Битола, пред да се пресели во 2021 година во Бундес лигата.