Лига на шампиони: Ростов Дон пред тешка битка

Натпреварите од Лигата на шампионите во женска конкуренција стигнаа до 3. коло од втората фаза и денеска и утре следуваат нови пресметки на патот кон четврт-финалето.

Денеска еден од поинтересните дуели се игра во Унгарија каде тимот на ФТЦ Раил Карго ќе се пресмета со Ростов Дон. За домашните ова е една од последните шанси за да фати приклучок за 4. место додека гостите одат кон првото место и мораат да нападнат силно ако сакаат да имаат добра позиција на стартот на елиминациите.

Во другата група интересно ќе биде на двобојот меѓу Будуќност и крим, но јасно е дека домашните влегуваат како фаворити.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – ЖЕНИ

ДВОЈКИ ЗА 3. КОЛО

ГРУПА 1

САБОТА, 8 ФЕВРУАРИ

19:00ч

КРИСТИЈАНСАНД – ЧСМ БУКУРЕШТ

20:00ч

ФТЦ РАИЛ КАРГО – РОСТОВ ДОН

НЕДЕЛА, 9 ФЕВРУАРИ

15:00ч

МЕЦ – ЕСБЈЕРГ

ТАБЕЛА: 1. Мец 8 бода (172:159), 2. Есбјерг 8 (168:163); 3. Ростов Дон 7 (159:151); 4. Кристијансанд 5 (177:183); 5. ЧСМ Букурешт 5 (145:153); 6. ФТЦ Раил Карго 3 (163:175).

ГРУПА 2

САБОТА, 8 ФЕВРУАРИ

15:00ч

РАМНИЦУ ВЛЧЕА – ЃЕР

19:00ч

БУДУЌНОСТ – КРИМ МЕРКАТОР

НЕДЕЛА, 9 ФЕВРУАРИ

19:00ч

БРЕСТ – САВЕХОФ

ТАБЕЛА: 1. Ѓер 11 бода (188:148); 2. Брест 11 (186:159); 3. Будуќност 6 (158:157); 4. Рамницу Влчеа 4 (140:140); 5. Савехоф 2 (141:175); 6. Крим Меркатор 2 (139:173).