ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Мотор ќе се обиде да го запре Порто

Екипата на Мотор денеска ќе го пречека составот на Порто и ќе се обиде да го запре во налетот кој го има, а од ова корист може да има и тимот на Вардар.

Сепак, според формата која Португалците ја демонстрираат во последниот период тие ќе бидат фаворити на оваа средба.

Како што се движат работите пред оваа средба очекувањата се да има неизвесен дуел, па нијанси да решаваат.

Денеска играат и Кристијанштад и Висла Плоцк, а ова е почеток на 10. коло кое ќе биде последно за оваа година во Лигата на шампионите бидејќи останатите четири ќе се играат во февруари и март.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ 10. КОЛО

ГРУПА А

САБОТА, 30 НОЕМВРИ

17:30ч

ПИК СЕГЕД – ППД ЗАГРЕБ

НЕДЕЛА, 1 ДЕКЕМВРИ

17:00ч

ПСЖ – БАРСЕЛОНА

19:00ч

ФЛЕНЗБУРГ – АЛБОРГ

ЕЛВЕРУМ – ЦЕЛЈЕ

ТАБЕЛА: 1. Барселона 16 бода (321:246); 2. ПСЖ 16 (282:242); 3. Пик Сегед 15 (264:228); 4. Алборг 8 (270:282); 5. Флензбург 7 (236:242); 6. Целје 6 (225:265); 7. ППД Загреб 3 (215:261); 8. Елверум 1 (221:268).

ГРУПА Б

СРЕДА, 27 НОЕМВРИ

18:00ч

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – ПОРТО

САБОТА, 30 НОЕМВРИ

15:00ч

КЕЛЦЕ – МЕШКОВ БРЕСТ

17:00ч

КИЛ – МОНПЕЛЈЕ

НЕДЕЛА, 1 ДЕКЕМВРИ

17:00ч

ВАРДАР – ВЕСПРЕМ

ТАБЕЛА: 1. Кил 14 бода (281:250); 2. Веспрем 12 (295:259); 3. Монпелје 11 (245:241); 4. Келце 10 (272:259); 5. Порто 10 (257:262); 6. Вардар 9 (257:283); 7. Мешков Брест 4 (250:273); 8. Мотор Запорожје 2 (264:294).

ГРУПА Ц

САБОТА, 30 НОЕМВРИ

17:30ч

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – БИДАСОА ИРУН

18:00ч

СПОРТИНГ – САВЕХОФ

ТАТРАН ПРЕШОВ – КОКС

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 15 бода (274:221); 2. Спортинг 12 (282:246); 3. Савехоф 12 (248:251); 4. Кокс 6 (220:260); 5. Татран Прешов 5 (230:260); 6. Еурофарм Работник 4 (240:256).

ГРУПА Д

СРЕДА, 27 НОЕМВРИ

19:00ч

КРИСТИЈАНШТАД – ВИСЛА ПЛОЦК

САБОТА, 30 НОЕМВРИ

14:00ч

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН

НЕДЕЛА, 1 ДЕКЕМВРИ

16:50ч

ГОГ – ДИНАМО БУКУРЕШТ

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 15 бода (266:225); 2. Висла Плоцк 11 (247:236); 3. Гог 9 (279:287); 4. Кристијанштад 7 (259:278); 5. Кадетен Шафхаузен 6 (253:248); 6. Чеховски медведи 6 (251:281).