Лига на шампиони: Мец се спасуваше, едвај стигна до бод

Во 3. коло од втората фаза во Лигата на шампионите во женска конкуренција екипата на Есбјерг успеа да однесе бод од гостувањето кај Мец и ова е мало изненадување со оглед на фактот дека домашните важеа како фаворити.

Уште повеќе изненадување беше фактот што Мец се бореше до последната минута за бодови и практично во последните две минути неутрализираше негатива од два гола, но не успеа да направи и повеќе.

После ова дојде до израмнување на три тима во Групата 1, па сега во следните три кола следува борба за подобра позиција во четврт-финалето така што Мец, Ростов Дон и Есбјерг ги очекува надигрување исто како и Ѓер и Брест кои се израмнети во Групата 2.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – ЖЕНИ

РЕЗУЛТАТИ ОД 3. КОЛО

ГРУПА 1

КРИСТИЈАНСАНД – ЧСМ БУКУРЕШТ     23:25

Ауне 6, Томац 6, Јохасен 5 – Неагу 14, Грбиќ 3, Лекиќ 3

ФТЦ РАИЛ КАРГО – РОСТОВ ДОН          31:35

Клујбер 9, Хафра 5, Мартон 4 – Манагрова 9, Вјахирева 9, Козокар 4

МЕЦ – ЕСБЈЕРГ 31:31

Флипес 5, Канор 5, Ноканди 4 – Полман 9, Фреј 8, Јакобсен 5

ТАБЕЛА: 1. Мец 9 бода (203:190); 2. Ростов Дон 9 (194:182); 2. Есбјерг 9 (199:194); 4. ЧСМ Букурешт 7 (170:176); 5. Кристијансанд 5 (200:208); 6. ФТЦ Раил Карго 3 (194:210).

ГРУПА 2

РАМНИЦУ ВЛЧЕА – ЃЕР              20:29

Елгауи 7, Флорика 3, Глибко 3 – Кристијансен 8, Аморим Талеска 5, Фодор 4

БУДУЌНОСТ – КРИМ МЕРКАТОР            30:28

Радичевиќ 10, Јауковиќ 7, Лазовиќ 7 – Клеменчиќ 6, Варагиќ 6, Зулиќ 5

БРЕСТ – САВЕХОФ          31:22

Поп-Лазиќ 7, Миневскаја 6, Кобилинска 5 – Дано 5, Форсберг 4, Лундбек 4

ТАБЕЛА: 1. Ѓер 13 бода (217:168); 2. Брест 13 (217:181); 3. Будуќност 8 (188:185); 4. Рамницу Влчеа 4 (160:169); 5. Крим Меркатор 2 (167:203); 6. Савехоф 2 (163:206).