Лига на шампиони: Еурофарм Работник преку Финска ќе скокне на 4. место

Со трите натпревари кои ќе бидат одиграни вечерва стартуваат натпреварите од 9. коло од Лигата на шампионите, а таму ќе биде и Еурофарм Работник, кој му гостува на тимот на Кокс во Финска.

Денеска Кокс ќе го пречека составот од Битола во обид да се реваншира за поразот во Битола, но јасно е и дека Еурофарм Работник ќе се обиде со нови бодови да се искачи место погоре на табелата. Ова ќе биде интересен дуел, па за очекување е тимот од Битола да притисне со сите сили.

За денеска е предвидено да има и возбудување во Германија каде што Кил ќе го пречека составот на Мотор и тука би требало нема проблеми за домашните да се изборат за нова победа.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ ЗА 9. КОЛО

ГРУПА А

САБОТА, 23 НОЕМВРИ

20:00ч

БАРСЕЛОНА – ФЛЕНЗБУРГ

НЕДЕЛА, 24 НОЕМВРИ

16:50ч

АЛБОРГ – ПСЖ

17:00ч

ЦЕЛЈЕ – ПИК СЕГЕД

ППД ЗАГРЕБ – ЕЛВЕРУМ

ТАБЕЛА: 1. Барселона 14 бода (290:219); 2. ПСЖ 14 (250:213); 3. Пик Сегед 13 (230:205); 4. Алборг 8 (241:250); 5. Флензбург 7 (209:211); 6. Целје 6 (202:231); 7. Елверум 1 (194:238); 8. ППД Загреб 1 (185:234).

ГРУПА Б

СРЕДА, 20 НОЕМВРИ

19:00ч

КИЛ – МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ

САБОТА, 23 НОЕМВРИ

17:15ч

МОНПЕЛЈЕ – ПОРТО

17:30ч

МЕШКОВ БРЕСТ – ВАРДАР

ВЕСПРЕМ – КЕЛЦЕ

ТАБЕЛА: 1. Кил 13 бода (249:218); 2. Монпелје 11 (223:214); 3. Веспрем 10 (267:235); 4. Келце 10 (248:231); 5. Вардар 9 (235:252); 6. Порто 8 (230:240); 7. Мешков Брест 2 (219:251); 8. Мотор Запорожје 1 (232:262).

ГРУПА Ц

СРЕДА, 20 НОЕМВРИ

18:00ч

КОКС – ЕУРОФАРМ РАБОТНИК

САБОТА, 23 НОЕМВРИ

16:00ч

БИДАСОА ИРУН – СПОРТИНГ

САВЕХОФ – ТАТРАН ПРЕШОВ

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 14 бода (242:189); 2. Спортинг 11 (250:214); 3. Савехоф 10 (218:222); 4. Татран Прешов 5 (201:230); 5. Еурофарм Работник 4 (219:233); 6. Кокс 4 (197:239).

ГРУПА Д

СРЕДА, 20 НОЕМВРИ

18:00ч

ДИНАМО БУКУРЕШТ – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ

САБОТА, 23 НОЕМВРИ

15:00ч

ВИСЛА ПЛОЦК – ГОГ

НЕДЕЛА, 24 НОЕМВРИ

19:00ч

КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН – КРИСТИЈАНШТАД

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 13 бода (232:202); 2. Висла Плоцк 9 (220:212); 3. Гог 9 (255:260); 4. Кадетен Шафхаузен 6 (227:219); 5. Чеховски медведи 6 (228:247); 6. Кристијанштад 5 (230:252).