Лига на шампиони: Возбудувања во Норвешка, лесна задача за Ростов

На стартот од сезоната во Лигата на шампиони во женска конкуренција денеска ќе бидат одиграни неколку интересни средби.

Ѓер кој ја брани титулата утре ќе се појави на терен, но затоа денеска во Норвешка составот на Кристијансанд ќе се обиде да дојде до бодови против ФТЦ Раил Карго што нема да биде воопшто лесно со оглед на тоа што тимовите од Унгарија секогаш се одлично подготвени.

Затоа, пак, Ростов Дон е фаворит за бодови против Лублина, а се очекува и Будуќност да стартува со бодови иако игра со екипата на Брест.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – ЖЕНИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 1. КОЛО

ГРУПА А

САБОТА, 5 АВГУСТ

19:15ч

КРИСТИЈАНСАНД – ФТЦ РАИЛ КАРГО

НЕДЕЛА, 6 АВГУСТ

17:00ч

МЕЦ – ПОДРАВКА

ГРУПА Б

САБОТА, 5 ОКТОМВРИ

15:00ч

РОСТОВ ДОН – МКС ПЕРЛА ЛУБЛИН

НЕДЕЛА, 6 ОКТОМВРИ

16:50ч

ЕСБЈЕРГ – ЧСМ БУКУРЕШТ

ГРУПА Ц

РАМНИЦУ ВЛЧЕА – БИТИГХАЈМ            34:27

Норгард 7, Да Силва 5, Елгауи 5 – Ван дер Хејден 8, Малештајн 5, Ардал 4

САБОТА, 5 ОКТОМВРИ

19:00ч

БУДУЌНОСТ – БРЕСТ

ГРУПА Д

НЕДЕЛА, 6 ОКТОМВРИ

17:00ч

ЃЕР – САВЕХОФ

КРИМ МЕРКАТОР – БАНИК МОСТ.