Лазаров објави поширок список – 35 ракометари во конкуренција за баражот со Романија

Селекторот Кире Лазаров го објави списокот на ракометари пред бараж средбите со Романија за место во вториот бараж за СП.

На списокот од 35 ракометари нема поголеми изненадувања и главно Македонија ќе настапи во познат состав.

Во следните денови ќе биде скратен списокот пред стартот на подготовките за двомечот во Скопје и Букурешт.

Првиот натпревар меѓу Македонија и Романија се игра на 17 март во Скопје од 19:00 часот, додека реваншот ќе биде во Букурешт на 19 март од 17:00 часот.

Победникот од овој двомеч, ќе игра со Чешка за место на Мундијалот во Полска и Шведска следната година.