Куманово го победи Ѓорче Петров во пријателски натпревар

Македонскиот шампион Куманово одигра пријателска натпревар со амбициозниот тим на Ѓорче Петров во пресрет на стартот на сезоната во Женската лига.

На домашен терен, кумановски беа подобри и победија со четири погодоци разлика, 24-20, а на полувремето имаа гол предност, 12-11.

Новата сезона во Женската лига ќе стартува на 18/19 септември, а овие две екипи ќе играат во различни групи.

Куманово ќе биде дел од групатa A со Феникс, Шампион, Пелистер, Кузман Вардар, Деспина, Гевгелија и Чаир, додека Ѓорче Петров е дел од групата Б со Вардар, Металург, Астибо, Овче Поле СУ, Спартак и Стружанка.