Крстевски и Фочани се израдуваа на триумф над Баја Маре

Тимот на Фочани, каде што игра македонскиот репрезентативец Горан Крстевски, забележа важен триумф над амбициозната Баја Маре.

Фочани победи со убедливи шест разлика, 27-21, во 24 коло од романскиот шампионат на претпоследниот турнир од регуларниот дел.

Крстевски на овој натпревар погоди три пати од три обиди, а сите голови ги даде во вториот дел кога се кршеше резултат и Фочани се одлепуваше резултатски.

Фочани сега има 33 бода на 7 позиција, и се израмни со Стеауа по бодовното салдо, а многу блиску е да обезбеди место во плеј-офот во Романија.