Крим пропушти да слави кај ЧСМ Букурешт, Будуќност триумфираше над Влчеа

Во рамки на женската Лига на шампиони се одиграа три натпревари кои беа многу интересни. Особено беше интересно на мечот помеѓу ЧСМ Букурешт и Крим кој на крајот заврши без победник. Не беше помалку неизвесно и на другите два натпревари меѓу Подравка и Брест и дуелот Будуќност и Влчеа на кои, сепак, фаворитите стигнаа до бодовите.

Ракометарките на Крим имаа добро издание на гостувањето кај ЧСМ Букурешт и во завршницата имаа шанса за изненадувачка победа но сепак освоија само бод. Натпреварот заврши 22:22, а на полувремето беше 12:11 за ЧСМ Букурешт.

Црногорскиот шампион Будуќност освои тешки бодови на дуелот против Влчеа на домашен терен откако славеше минимално со 29:28. Првиот дел Црногорките имаа контрола на резултатот, најчесто беше четири позитива, но на полувреме имаа само гол предност, 15:14. Во вториот дел Влчеа успеа да поведе, сепак, во завршницата Будуќност со подобра игра обезбеди триумф.

Хрватската Подравка немаше сили да направи изненадување против Брест и беше поразена со 29:33. Во првиот дел беше неизвесно и израмнето, а во финишот гостинките обезбедија предност од 14:16. Французинките лесно го контролираа резултатот во вториот дел и стигнаа до нова победа.