Крим подобар од Будуќност, Ѓер без пораз оди во нокаут фазата

Во Лигата на шампиони за жени се одигра последното коло од групната фаза пред кое сè беше познато околу пласманот во нокаут фазата. На денешните натпревари домашните екипи имаа своја вечер и сите забележаа победи.

Бранителот на титулта Ѓер имаше сигурно издание против романската Влчеа и победи 35:29. Со оваа победа унгарскиот тим ја заврши групната фаза без пораз со само едно реми со што останува прв кандидат за титулата и оваа сезона.

Крим ја изненади екипата на Будуќност која настапи без три важни ракометарки Милена Раичевиќ, Мајда Мехмедовиќ и Марина Рајчиќ. Словенечкиот тим триумфираше со 29:23.

Ростов Дон на свој терен беше подобар од вториот унгарски претставник ФТЦ Раил Карго со 29:26. Рускиот тим имаше фуриозно прво полувреме кога направи недостижна предност од 17:9 и во продолжението без проблеми стигна до победата.

ЧСМ Букурешт го скрши отпорот на Кристијансанд во второто полувреме откако по првиот дел имаше минимална предност од 12:11. Во продолжението ЧСМ стигна до нови победи со триумфот од 28:22.

Лига на шампиони – жени, Резултати

Ростов Дон – Ференцварош 29:26 (17:9)
Ѓер – Влчеа 35:29 (20:15)
ЧСМ Букурешт – Крситијансанд 28:22 (12:11)
Крим – Будуќност 29:23 (14:13)
Савехоф – Брест недела, 15 часот
Есбјерг – Мец недела, 16:50 часот