Костески: Ќе дадеме максимум во финалето за долго очекуваниот трофеј во Купот

Екипата на Еурофарм Пелистер обезбеди пласман во финалето од Купот на Македонија откако во полуфиналниот меч го совлада Бутел Скопје со 25:21.

Десното крило на Еурофарм Пелистер, Никола Костески имаше добар настап и постигна три гола во полуфиналето после натпреварот имаше свое видување за играта и резултатот.

„Влеговме во натпреварот со сериозен пристап, ова е ракомет и мора да играме максимално на секој дуел. Го спроведовме на терен тоа што се договаравме и успеавме да победиме на овој натпревар кој ни значи многу пред дуелот во недела во финалето со Вардар. Трофејот во Купот им значи на двете екипи, ќе влеземе максимално и ќе го дадеме максимумот што се надевам ќе ни го донесе долго очекуваниот трофеј во Купот на Македонија“, изјави Костески.

Финалето во купот на Македонија во кое ќе играат Еурофарм Пелистер и Вардар се игра во недела со почеток во 19:30 часот во Кавадарци.