Костески и Терзиќ најефикасни, Плзен и Нове Весели ги поделија бодовите

Тимот на Плзен, каде што игра македонскиот интернационалец Никола Костески, одигра само реми против тимот на Нове Весели.

Плзен и Нове Весели во натпревар од 17. коло од шампионатот на Чешка ги поделија бодовите, откако натпреварот заврши без победник, 29:29.

Костески на овој дуел постигна четири погодоци и одигра на висина на задачата во одбраната. Екс ракометарот на Вардар, Стефан Терзиќ беше најефикасен во составот на Плзен со седум погодоци.

Клубот на Костески по 17 одиграни натпревари е позициониран на првото место на табелата со 31 бод, додека второпласираниот Ловосице и третопласираната Карвина на свое конто имаат 28, односно 26 бода.

Овој викенд Костески и соиграчите ќе играат против израелскиот Рамат Хашарон во рамки од третата рунда во Европскиот Куп.