Костески е лидер на листата на стрелци во Чешка (ФОТО)

Македонскиот интернационалец Никола Костески игра во одлична форма на стартот на новата сезона во дресот на чешкиот Плзен.

Десното крило уште на стартот на сезоната покажа дека е големо засилување за чешкиот тим и веќе е на врвот на листата на стрелци во тамошниот шампионат.

Костески се наоѓа на првото место со 32 гола постигнати на четири меча досега, а негова партија против Фридек со 17 гола ќе остане запаметена.

Македонецот има четири гола повеќе од второпласираниот Флајшар со 28 гола, а следен предизвик ќе му биде дербито со Дукла Прага.