Кокшаров: Ни треба уште време, некои играчи уште не се вклопени во системот

Тренерот на Вардар, Едуард Кокшаров после средбата против Војводина го даде своето видување за сработеното на овој дуел на кој немаше дел од ракометарите.

„Имаме свои планови и работиме според нив. Вчера имавме тежок натпревар и имаме доста повредени ракометари. Сакавме да играме на победа, а некои играчи да ги одмориме бидејќи не чека уште еден тежок дуел следната сабота против Келце во Лигата на шампионите. Сакаме да играме полека и да победиме против секого, а тоа нѝ успеа и денеска. Им честитам на играчите за остварениот триумф“, изјави Кокшаров на пресот после дуелот со Војводина.

Тој го даде својот коментар и за играта на голманите и на одбраната.

„Би сакал да имаме голмани со по 20 одбрани на секој натпревар. Сепак, мораме да играме поинаку одбрана, така беше и вчера против Мешков Брест. Ние на тој натпревар примивме 30 гола, но имавме многу прекини на нападот на противникот. Имавме многу промени на играчи, а тоа се одразува на нашата игра. На некои им треба повеќе време за да се вклопат во системот на играта. Мораме да имаме трпение. Нашата цел е да ја минеме групата и да бидеме меѓу шестте екипи кои ќе одат во елиминациите. Главното ќе дојде дури во февруари“, рече Кокшаров.

Следната средба за Вардар е в сабота против Келце во рамки на Лигата на шампионите.