Кога ќе се разбрани Митревски, Порто лесно доаѓа до бодови

Екипата на Порто после поразот во првото коло од тимот на Елверум забележа триумф во вториот дуел сезонава во Лигата на шампионите и на домашен терен го совлада составот на Мешков Брест со …

Никола Митревски е ракометарот кој ги водеше своите колеги до победа против тимот од Белорусија со високиот процент на одбранети удари. На крајот заврши со 13 интервенции и над 36 проценти одбрани така што ова беше само доказ за неговата одлична партија.

Мешков Брест се покажа сосема очекувано како добар ривал и долго беше во трка за бодови. Сепак, Митревски и колегите беа подобри и тоа го искористија на теренот. Имаа целосна контрола во текот на сите 60 минути и успеаја да стигнат до триумф од 27:25.

Уште во првото полувреме разликата беше три гола, а потоа во вториот дел истата се одржуваше за на крајот да се освојат првите бодови сезонава.

Инаку, најефикасни во Порто беа Мартинс, Ареја и Магаљаеш со по пет гола, додека во Мешков Брест, Паниќ со девет гола беше најефикасниот.