И Спартак Москва се израдува во СЕХА лигата

Ракометарите на Спартак Москва во 4. коло од СЕХА лигата ја остварија првата победа откако денеска беа подобри на свој терен од Металопластика со 36:32.

Претставникот од Русија стигна до првите бодови во СЕХА со подобра игра во финишот на натпреварот. Првото полувреме помина израмнето, а Металопластика имаше минимално водство. Сепак, не успеваше значајно да се одвои. Така беше и по одигрување на 30. минути кога гостите имаа предност од 19:18.

Немаше ништо различно и во поголемиот дел од второто полувреме, сè до 50. минута кога беше 27:27. Во одлучувачките моменти од дуелот ракометарите на Металопластика направија неколку грешки со што го изгубија мечот. Пресечените топки Спартак Москва ги реализираше и во финишот одигра мирно и запиша први бодови.

Предводници до победата на Спартак Москава беа Ковлев со девет погодоци, и поранешниот вардарец Деревен кој постигна седум од кои четири во последните десет минути со две украдени топки. За екипата на Металопластика по осум гола постигнаа Матичиќ и Милиќ.