ИДЕАЛЕН ТИМ НА 6. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР МАШКАТА ЛИГА (АНКЕТА)

Eкипата на 24Ракомет и годинава ви овозможува во секое коло да гласате за најдобрите ракометари по коло и во пролетниот дел од сезоната.

Има натпревари од разигрувањата за титула и опстанок во елитната конкуренција, па нема да недостига неизвесност, драма до самиот крај…

Ние одново ги одбравме најдобрите седум. Со помош на вашите гласови ќе го одбереме ракометарот кој ќе биде МВП на 6. коло од плеј-оф/аут.

Ќе можете да гласате до понеделник до 12 часот.

СУПЕР МАШКА ЛИГА – РЕЗУЛТАТИ ОД 6. КОЛО ПЛЕЈ-ОФ/АУТ

ТИКВЕШ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 26-32 (ИЗВЕШТАЈ)
ОХРИД – ВАРДАР 21-28 (ИЗВЕШТАЈ)
БУТЕЛ СКОПЈЕ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 28-19 (ИЗВЕШТАЈ)
СКОПЈЕ – СТРУГА 27-27 (ИЗВЕШТАЈ)
РАДОВИШ – ПРОЛЕТ 21-29 (ИЗВЕШТАЈ)

Според Вас, кој ракометар го одбележа 6. коло од машката Суперлига?

Марко Митев - среден бек - Бутел Скопје
54.84%
Градимир Чаневски - голман - Бутел Скопје
14.52%
Мирко Мајиќ - лево крило - Бутел Скопје
9.27%
Михаил Аларов - пивот - Пролет
6.05%
Стипе Мандалиниќ - лев бек - Еурофарм Пелистер
5.65%
Јосип Божиќ Павлетиќ - десно крило - Еурофарм Пелистер
4.84%
Куни Моралес - десен бек - Вардар
4.84%

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 19611090132
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР980128
3БУТЕЛ951318
4ТИКВЕШ 2014102269
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2101369
6ОХРИД100282
ПозЕкипаНПРЛБ
1ПРОЛЕТ770026
2СТРУГА731314
3ПРИЛЕП630312
4СКОПЈЕ 202061145
5РАДОВИШ61053

ИДЕАЛЕН ТИМ НА 6. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕРЛИГА (АНКЕТА)

Голман: Градмир Чаневски (Бутел Скопје) – голманот на бутелци успеа да одбрани 15 удари на ривалите од Битола.

Лево крило: Мирко Мајиќ (Бутел Скопје) – левото крило го даде својот вообичаен придонес во триумфот на избраниците на Кристијан Грчевски.

Лев бек: Стипе Мандалиниќ (Еурофарм Пелистер) – хрватскиот интернационалец ги намести нишаните пред мечот со Вардар и му даде девет гола на Тиквеш.

Среден бек: Марко Митев (Бутел Скопје) – репрезентативецот беше меѓу најзаслужните за победата над Еурофарм Пелистер 2 со седум гола.

Десен бек: Куни Моралес (Вардар) – кубанскиот интернационалец ја продолжува одличната форма од стартот на сезона, даде седум гола против Охрид.

Десно крило: Јосип Божиќ Павлетиќ (Еурофарм Пелистер) – хрватското десно крило постигна дури 13 погодоци на гостувањето во Кавадарци.

Пивот: Михаил Аларов (Пролет) – по камбекот по повредата, младиот ракометар покажа против Радовиш дека е важна алка од играта на Пролет.