ИДЕАЛЕН ТИМ НА 13. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР МАШКАТА ЛИГА (АНКЕТА)

Традицијата продолжува и екипата на 24Ракомет и годинава ви овозможува во секое коло да гласате за најдобрите ракометари по коло и во пролетниот дел од сезоната.

Пред крај се разигрувањата за титула и опстанок во елитната конкуренција, веќе се знае шампионот, а во последното коло ќе бидат решени и другите дилеми.

Ние одново ги одбравме најдобрите седум. Со помош на вашите гласови ќе го одбереме ракометарот кој ќе биде МВП на 13. коло од плеј-оф/аут.

Meѓу номинираните има по еден ракометар од Куманово, Прилеп, Вардар, Еурофарм Пелистер, Бутел Скопје, Алкалоид и Тиквеш.

За МВП на колото ќе можете да гласате до недела до 12 часот.

СУПЕР МАШКА ЛИГА – РЕЗУЛТАТИ ОД 13. КОЛО ПЛЕЈ-ОФ/АУТ

ПРОЛЕТ – БУТЕЛ СКОПЈЕ 22-23
АЛКАЛОИД – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 29-27
ТИКВЕШ – ВАРДАР 32-32
ОХРИД – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 25-28

КУМАНОВО – ПРИЛЕП 28-28
ГОЛДЕН АРТ – СКОПЈЕ 30-24
ЈУНИОР КВ – ВАРДАР НЕГОТИНО 30-29
РАДОВИШ – СТРУГА 26-32

СПОРЕД ВАС КОЈ Е НАЈКОРИСЕН РАКОМЕТАР НА 13.КОЛО ВО МАШКАТА СУПЕРЛИГА?

Иван Галевски - голман - Алкалоид
39.67%
Вучко Мрвовиќ - лев бек - Куманово
28.72%
Дејан Манасков - лево крило - Вардар
9.30%
Жарко Пешевски - пивот - Еурофарм Пелистер
8.47%
Страхиња Симиќ - среден бек - Тиквеш
6.20%
Филип Николов - десен бек - Бутел Скопје
5.37%
Реваз Чантурија - десно крило - Прилеп
2.27%

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР14130142
2АЛКАЛОИД14111236
3ВАРДАР 196114101334
4ТИКВЕШ 20141453618
5БУТЕЛ1450916
6ОХРИД1450915
7ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 214301110
8ПРОЛЕТ1411126
ПозЕкипаНПРЛБ
1ГОЛДЕН АРТ14100433
2СТРУГА1481528
3ПРИЛЕП1472525
4МРК КУМАНОВО1472524
5СКОПЈЕ 20201471624
6ЈУНИОР К.В.1454519
7ВАРДАР НЕГОТИНО1461719
8РАДОВИШ1401132

ИДЕАЛЕН ТИМ НА 13. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕРЛИГА (АНКЕТА)

Голман: Иван Галевски (Алкалоид) – Кадетскиот репрезентативец беше меѓу најзаслужните за триумфот над вториот тим на битолчани.

Лево крило: Дејан Манасков (Вардар) – Левото крило постигна најмногу погодоци во Кавадарци против Тиквеш.

Лев бек: Вучко Мрвовиќ (Куманово) – Левиот бек се враќа по повредата на терен и беше најдобар поединец на мечот со Прилеп.

Среден бек: Страхиња Симиќ (Тиквеш) – Српскиот плејмејкер одново пружи одлична партија во кавадаречкиот дрес и го однесе тимот во Европа.

Десен бек: Филип Николов (Бутел Скопје) – Велешанецот беше најдобар поединец кај Бутел во победата над Пролет.

Десно крило: Реваз Чантурија (Прилеп) – Тренерот-играч на прилепчани имаше големи заслуги за бодот кај Куманово вреден опстанок во елитата.

Пивот: Жарко Пешевски (Еурофарм Пелистер) – Македонскиот репрезентативец имаше големи заслуги за триумфот кај Охрид со кој беше потврдена титулата.