ЕХФ означи старт на новото натпреварување, извлечени 15 двојки за првото коло

Со денешната ждрепка на двојките за 1. квалификациско коло беше ставен старт на новото натпреварување, кое од годинава се нарекува Лига на Европа, а е практично наследник на Купот на ЕХФ.

Се работи за натпреварување во кое Македонија има три свои претставници, а Еурофарм Пелистер веќе има место во групната фаза.

Покрај тоа денеска Металург и Бутел Скопје ги добија своите ривали и останува само да се добијат добри информации за ривалите и да се почне со подготовки. Шансите за втор круг постојат, а Металург ќе има одлична позиција и за 2.квалификациско коло бидејќи и тогаш ќе влезе како носител.

Денеска беа извлечени вкупно 15 двојки, па толку екипи ќе обезбедат место во следната фаза од натпреварувањето и ќе им се приклучат на деветте клубови кои го скокнаа стартот како подоброрангирани. Првите натпревари ќе се играат на 29 и 30 август, а реваншите се на 5 и 6 септември.

Сите двојки од 1. квалификациско коло во Лигата на Европа во машка конкуренција можете да ги видите во продолжение.

ЛИГА НА ЕВРОПА (МАЖИ)

ДВОЈКИ ЗА 1. КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО

МЕТАЛУРГ (МАКЕДОНИЈА) – СПАЧВА (ХРВАТСКА)

ЃЕНЃЕШ (УНГАРИЈА) – БУТЕЛ СКОПЈЕ (МАКЕДОНИЈА)

ПОТАИСА ТУРДА (РОМАНИЈА) – ГОРИЦА (ХРВАТСКА)

ДОБРОГЕА СУД КОНСТАНЦА (РОМАНИЈА ) – ВИКТОР (РУСИЈА)

СКА МИНСК (БЕЛОРУСИЈА) – ЦСКА МОСКВА (РУСИЈА)

ХОЛСТЕБРО (ДАНСКА) – ВАЛУР (ИСЛАНД)

КРИСТИЈАНШТАД (ШВЕДСКА) – АРЕНДАЛ (НОРВЕШКА)

БЈЕРИНБГРО СИЛКЕБОРГ (ДАНСКА) – МЕЛЗУНГЕН (ГЕРМАНИЈА)

СКЈЕРН (ДАНСКА) – МАЛМЕ (ШВЕДСКА)

АЗОТИ ПУЛАВИ (ПОЛСКА) – ХАСЛУМ (НОРВЕШКА)

БЕНФИКА (ПОРТУГАЛИЈА) – ФИВЕРС (АВСТРИЈА)

ПФАДИ ВИНТЕРТУР (ШВАЈЦАРИЈА) – ЕШ (ЛУКСЕМБУРГ)

ЕКС АН ПРОВАНС (ФРАНЦИЈА) – БИДАСОА ИРУН (ШПАНИЈА)

БЕЛЕНЕНСЕС (ПОРТУАЛИЈА) – ТРИМО ТРЕБЊЕ (СЛОВЕНИЈА)

КРИЕНС ЛУЦЕРН (ШВАЈЦАРИЈА) – ДУБРАВА (ХРВАТСКА)