Еурофарм Пелистер рутински со „помалиот“ брат

Тимот на Еурофарм Пелистер по триумфот над Металург, забележа втор триумф во серија во суперлигашкиот плеј-оф, откако славеше рутински над Еурофарм Пелистер 2 со 28-21.

Избраниците на Александар Јовиќ отворија со водство од 2-4, но набрзина поискусниот ривал врати со серија од пет голови за 7-4. Во продолжение беше 12-6, но до крајот на паузата Еурофарм Пелистер 2 успеа да намали од негативата, 14-10.

Во вториот дел набрзина момците на Жељко Бабиќ стигнаа до највисоките плус шест, 18-12, но едно мало опуштање во нивните редови и вториот битолски тим веднаш се врати во мечот и намали на минус еден, 19-18.

Сепак во продолжение Еурофарм Пелистер заигра посериозно, но толку колку што требаше за победа и на крајот ги запиша бодовите со триумф од седум гола разлика, 28-21. Следен предизвик за Еурофарм Пелистер ќе биде гостувањето кај Охрид, додека Еурофарм Пелистер 2 ќе игра дома против Бутел Скопје.

28 - 21
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Боро Чурлевски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР1428Победа
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21021Пораз

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Матео Марашдесен бек12
3Гоце Ојлескилево крило03
4Никола Маркоскипивот00
6Бојан Маџовскилево крило00
7Дејан Кукуловскилев бек01
9Стипе Мандалиниќлев бек08
10Томислав Кушанпивот13
11Невен Стјепановиќдесен бек01
18Јосип Периќцентрален бек05
19Ненад Костескидесно крило02
21Градимир Чаневскиголман01
27Дарио Петровскилев бек00
30Мартин Велковскидесен бек00
59Елмир Граџанпивот00
66Милан Ѓукиќдесно крило02
88Карим Хендавиголман00
 Вкупно 228

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Игор Петковски-00
8Павле Атанасијевиќ-14
9Васко Димитровскипивот02
10Христијан Митревскидесен бек11
12Филип Ивановскиголман00
13Павле Петровиќдесен бек02
19Стефан Андонов-01
22Иван Димитровскилево крило02
23Стефан Талевскицентрален бек01
24Никола Стоилевскидесно крило03
33Петар Атанасијевиќлев бек10
51Димитар Бардакоскиголман00
55Стефан Дрогришкилев бек03
88Димитриј Блажевскидесен бек00
99Филип Арсеновскипивот02
 Вкупно 321

Officials

Судии:Делегат:
БОЖИНОВСКИ ДАНИЕЛО
НАЧЕВСКИ ВИКТОР
НАЧЕВСКИ МАРЈАН
ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 1961990027
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР980124
3ПРОЛЕТ950415
4МЕТАЛУРГ932411
5БУТЕЛ932411
6ОХРИД92349
7СТРУГА90363
8ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 290272