Еден од најдобрите стрелци во Асобал се сели на Косово

Ракометарот кој во минатата сезона беше на 4. место на листата на стрелци во Асобал лигата, Виктор Алонсо Гарсија одлучи да го напупшти тимот на Пуенте Хенил и да се пресели во Косово каде што ќе настапува за составот на Беса Фамгас.

Гарсија дојде во клубот на барање на тренерот Хавиер Кабањас кој е негов сонародник. Тој имаше постигнато 96 гола пред прекинот на првенството, а самиот вели дека не размислувал премногу кога потпишал.

„Одлуката да дојдам и да играм на Косово не беше воопшто тешка. Првиот момент кога ме повика претседателот на клубот и тренерот Кабањас знаев дека треба да прифатам. Ми се допаѓа предизвикот“, вели Гарсија, кој има 30 години.

Гарсија настапува на позицијата десен бек, а во својата кариера досега го има носено дресот на Портланд Сан Антонио, Овиедо, Ваљадолид, Нава, Ателтико Мадрид, Адемар Леон, Стинта Бакау (Романија), Кретеј (Франција) и Анхел Хименез Пуенте Хенил.