Драмата во Битола заврши со реми: Талевски од пенал им донесе радост на домаќините

Тиквеш може да жали што од Битола заминува само со еден бод, од мечот со Еурофарм Пелистер 2 што заврши 25-25 (11-11). Гостите од Кавадарци имаа огромна шанса да се вратат дома со полн плен, а во тоа ги оневозможи Стефан Талески кој во последните секунди од пенал реализираше за домаќините. И двете екипи остануваат во борба за место што води во европските купови, и разликата меѓу нив на табелата е два бода.

Во последната минута од мечот Тиквеш влезе со предност од 25-24 откако претходно голманот Александар Стојановски го одбрани пеналот на Милан Ѓукиќ. Но, во следниот напад кавадарчани не успеаја да реализираат, па последниот напад го имаа домашните ракометари. На седум секунди до крај по еден груб фаул врз Талевски од страна на Никола Стефановиќ, судиите досудија пенал а гостинскиот ракометар доби црвен картон.

Реналот го реализираше токму Талески кој на средбата постигна четири гола. И двете екипи имаа свои минути на мечот, но не успеаја да ја задржат предноста. Имаше две различни полувремиња. Во првото Еурфарм Пелистер имаше предност, иако н аполувреме резултатот беше 11-11.

Во второто Тиквеше се врати во игра, направи и предност во средината на второто полувреме од „плус 2“, а последните минути се играше “гол за гол“. Во следното коло Еурофарм Пелистер 2 му гостува на Вардар, а Тиквеше е домаќин на Бутел. До крај на сезоната остануваат да се одиграат уште три кола.

25 - 25
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Боро Чурлевски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21125Реми
ТИКВЕШ 20141125Реми

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Бобан Ристевскиголман00
3Цветан Кузманоскилево крило01
8Павле Атанасијевиќцентрален бек15
9Васко Димитровскипивот00
13Павле Петровиќдесен бек14
16Благојче Трајкоскиголман00
21Димитар Димитриоскицентрален бек00
22Иван Димитровскилево крило11
23Стефан Талевскицентрален бек04
24Никола Стоилевскидесно крило00
33Петар Атанасијевиќлево крило01
34Емилијан Ѓорговскилев бек01
44Ненад Белистојановски-00
66Милан Ѓукиќдесно крило01
88Димитриј Блажевскидесен бек00
99Филип Арсеновскипивот07
 Вкупно 325

ТИКВЕШ 2014

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Благој Пановголман00
10Стефан Дрогришкилев бек26
11Евгениј Темелкоскидесно крило01
12Марјан Велковголман00
13Борче Соколовцентрален бек10
16Александар Стојаноскиголман00
17Давид Иванов-00
18Никола Стефановиќпивот23
19Дејан Гошевскидесен бек01
23Стефан Милков-00
24Дарко Кондевлево крило03
26Ристо Окардовпивот00
33Димитар Коцевлево крило00
34Страхиња Симиќцентрален бек09
96Стефан Трпчевскидесен бек02
 Вкупно 525

Officials

Судии:Делегат:
АНГЕЛЕСКИ ГОРАН
СЕДЛОСКИ РУБИНЧО
ЦВЕТКОСКИ ИЛИЈА
ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 19611090132
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР980128
3БУТЕЛ951318
4ТИКВЕШ 2014102269
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2101369
6ОХРИД100282