Денеска на терените: Томовски и Лудвигсхафен по сламката за спас во Минден

Денеска се играат уште неколку средби од претпоследното коло во Бундес лигата, а таму има двајца македонски интернационалци.

Мартин Томовски со Лудвигсхафен денеска игра многу важен натпревар кај Минден. Оваа средба може да одлучи многу бидејќи доколку Томовски и колегите победат тогаш во последното коло ќе имаат надежи за обезбедување опстанок. Во спротивно со пораз е јасно дека одат ранг пониско.

Вецлар на Миркуловски е сигурен и ќе има можност за надигрување против Магдебург.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

19:00ч

ЕСЕН – РАЈН НЕКАР (Германија, Бундес лига)

ГЕПИНГЕН – КОБУРГ (Германија, Бундес лига)

КИЛ – ЛЕМГО (Германија, Бундес лига)

МАГДЕБУРГ – ВЕЦЛАР (Германија, Бундес лига)

МИНДЕН – ЛУДВИГСХАФЕН (Германија, Бундес лига)

19:30ч

ЛИБЕК ШВАРТАУ – ГРОСВАЛШТАТ (Германија, Бундес лига 2)