Денеска на терените: Почнува главната рунда и борбите за полуфинале на EП за кадети

После еден ден пауза продолжуваат натпреварите од главната рунда на ЕХФ шампионатот, додека во Б конкуренцијата се уште во тек е прелиминарната рунда.

Осумте најдобри репрезентации влегуваат во борба за пласман во полуфиналето, а со предност после првата фаза се селекциите на Хрватска и Словенија кои пренесоа по два бода.

Покрај ЕХФ шампионатите денеска на програмата се натпревари и од Шведскиот Куп и неколку пријателски средби ширум Европа.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

12:00ч

ХЕРНИНГ ИКАСТ – ХОРСЕНС (пријателска)

14:00ч

ЛИТВАНИЈА – БЕЛОРУСИЈА (ЕХФ шампионат за кадети)

РОМАНИЈА – ЛИКСЕМБУРГ (ЕХФ шампионат за кадети)

14:30ч

РУСИЈА – АВСТРИЈА (ЕХФ шампионат за кадети)

СРБИЈА – ИЗРАЕЛ (ЕХФ шампионат за кадети)

16:00ч

ФИНСКА – СЛОВАЧКА (ЕХФ шампионат за кадети)

КОСОВО – ХОЛАНДИЈА (ЕХФ шампионат за кадети)

ФЕРЕНЦВАРОШ – СОМБАТЕЛИ (пријателска жени)

16:30ч

ИТАЛИЈА – УНГАРИЈА (ЕХФ шампионат за кадети)

НОРВЕШКА – ФРАНЦИЈА (ЕХФ шампионат за кадети)

18:00ч

ЦРНА ГОРА – ТУРЦИЈА (ЕХФ шампионат за кадети)

ФАРСКИ ОСТРОВИ – БУГАРИЈА (ЕХФ шампионат за кадети)

ТРЕМБЛЕ – ДАНКЕРК (пријателска)

18:30ч

ИСЛАНД – ШВЕДСКА (ЕХФ шампионат за кадети)

ГЕРМАНИЈА – ПОРТУГАЛИЈА (ЕХФ шампионат за кадети)

ЛАЈПЦИГ – ХАЛЕ (пријателска)

КРОПСКУЛТУР – АРАНАС (ШВЕДСКИ КУП)

19:00ч

ЕКИЛСТУНА – ШКОВДЕ (Шведски Куп, жени)

ОНЕРЕДС – КРИСТИЈАНШТАД (Шведски Куп, жени)

СКАНЕЛА – ВАСТЕРАС (Шведски Куп, жени)

ТУМБА – СКУРУ (Шведски Куп, жени)

БАЛТИЧОВ – АРАНАС (Шведски Куп, мажи)

ТОРСЛАНДА – САВЕХОФ (Шведски Куп, мажи)

ДЕСАУЕР – ЕЛБФЛОРЕНЦ (пријателска)

ЕСЕН – ГОГ (пријателска)

20:00ч

ЕМСДЕТЕН – ВИЛХЕЛМСХАВЕНЕР (пријателска)

20:30ч

ДАНСКА – ХРВАТСКА (ЕХФ шампионат за кадети)

СЛОВЕНИЈА – ШПАНИЈА (ЕХФ шампионат за кадети)